سنگهای قیمتی و خواص آنها

سنگ لابرادوریت ، خواص ، تاریخچه ، نحوه تشخیص ، پاکسازی و شارژ آن

در این مقاله از سایت لبخند درون قصد داریم کامل ترین اطلاعات راجع به سنگ لابرادوریت را در اختیار شما قرار دهیم . بنابراین هر آنچه نیاز است راجع به این سنگ  بدانید از جمله مشخصات ، خواص و فواید استفاده از آن، آموزش راه های نگهداری و پاکسازی و شارژ آن، نحوه تشخیص اصل از بدل بودن ، تاریخچه و … را در این مقاله جمع آوری کرده ایم . پس با ما همراه باشید.

معرفی سنگ لابرادوریت

سنگ لابرادوریت Labradorite یکی از قدرتمندترین و خیره کننده ترین سنگ های نیمه قیمتی در سراسر جهان است که قدرت کامل جهت بهبود، محافظت و تولید انرژی را دارد. سنگی بی نظیر و زیبا با رنگی منحصر به فرد است. لازم به ذکر است که از این سنگ همچون سنگ های قیمتی دیگر در جواهراتی مانند گردنبند، انگشتر،  دستبند و تسبیح استفاده می شود.

مشخصات سنگ لابرادوریت

این سنگ زیبا که به چشم شاهین نیز معروف است در خانواده پلاژیوکلاژ (plagioclase) فلدسپار قرار می گیرد که فرمول شیمیایی آن (NaAlASi308 و CaAl2Si208) بوده و در برخی شهاب سنگ ها نیز یافت می شود. میزان سختی لابرادوریت در مقیاس موس بین 6 تا 6.5 است و ساختار کریستالی به صورت سه شیب پهن و منشوری دارد. رنگ خاکه این سنگ سفید است اما معمولا این سنگ در رنگ های سبز، خاکستری، دودی، سیاه، سفید و خاکستری مایل به سفید نیز یافت می شود. لابرادوریت حالتی ناصاف، استخوانی و ترد و شکننده دارد و از شفاف تا کدر وجود دارد. ضریب شکست نور در لابرادوریت بین 1.570- 1.559 است و وزن مخصوص آن حدود 2.72-2.68 تخمین زده می شود. ویژگی بارز لابرادوریت پدیده لابرادورسنس (labradorescence) است که جلوه ای متالیک و درخشش سبز آبی دارد. این انعکاس سبز آبی با چرخاندن سنگ به خوبی مشاهده می شود. بدیهی است که لابرادوریت هایی با طیف کامل تر، خریداران و علاقه مندان بیشتری در بازار دارند.

پدیده لابرادورسانس

سنگ لابرادوریت از ماده فلدسپات تشکیل شده و در اثر تماس با نور، رنگ های متنوعی را از خود ساطع می کند. شکست نور در لایه های این سنگ باعث چشمک زدن و درخشیدن این سنگ می گردد و رنگین کمانی از نورهای آبی، طلایی، سبز کم رنگ و قرمز را ایجاد می کند. به این پدیده بازی رنگ در اصطلاح “لابرادورسانس” گفته می شود. علت وجود این پدیده اینست که هنگام تشکیل این سنگ در اعماق زمین، با پایین آمدن درجه حرارت اندک اندک لایه های سدیم آلومینیوم سیلیکات از کلسیم آلومینیوم سیلیکات جدا شده و باعث می شود که در اثر برخورد نور با این لایه ها پدیده لابرادورنس اتفاق بیفتد.

جدول مشخصات و ویژگی های ظاهری سنگ لابرادوریت Labradorite

فرمول شیمیایی (Al 1-2 Si 3-2 O8 (CaNa
ترکیب شیمیایی Ca,Na)(Al,Si)4O8) سیلیکات سدیم کلسیم آلومینیوم
رنگ خاکستری، سبز، دودی، سیاه و سفید و خاکستری مایل به سفید
شفافیت شفاف تا مات
رخ کامل
شکستگی ناصاف و استخوانی و شکننده و ترد
ضریب شکست نور 1.570 – 1.559
وزن 2.72 – 2.68
شکست دوگانگی 0.010 – 0.008
سختی در مقیاس موس 6.5 – 6
فلورسانس خطوط زرد
ساختار کریستالی سه شیب پهن و منشوری
درخشش شیشه ای

انواع لابرادوریت 

سه نوع Labradorite وجود دارد :

اسپکترولیت Spectrolite : نمونه ای بسیار کمیاب از لابرادوریت است که نمایش دهنده طیفی از رنگ هاست. این سنگ به عنوان نگین نیمه قیمتی در نظر گرفته می شود و اغلب به منظور باز کردن چشم معنوی و بینایی مورد استفاده قرار می گیرد.

آندزین لابرادوریت Andesine-Labradorite : این نوع در نتیجه ارتقا دادن لابرادوریت بدست می آید. سنگ آندزین از نوع شلیلر یا لابرادورسانس فلزی ضعیف است و بیشتر به رنگ های سبز، زرد، نارنجی، قرمز، سفید و خاکستری وجود دارد.

سنگ ماه رنگین کمان Rainbow Moonstone : سنگی آبی رنگ است که از منطقه ماداگاسکار بدست می آید و آن را با نام سنگ ماه ماداگاسکار یا سنگ ماه شیلر نیز می شناسند. این گونه می تواند درد عاطفی، استرس و اضطراب را درمان کند و احساسات را تسکین دهد.

 

البته انواعی از لابرادوریت ها نیز در ایالات متحده آمریکا به رنگ های نارنجی، زرد، قرمز، آبی و سبز یافت می شود که برای تراش دادن بسیار مناسب هستند، اما خاصیت بازی رنگ ندارند. برخی از آن ها حاوی مقادیر اندکی مس درون خود هستند که در اثر هم محوری درست با لایه های درونی لابرادوریت، سبب خلق پدیده انعکاسی اونتورسنسی می شوند. این نمونه سنگ ها که با نام تجاری سان استون ارگان (Oregon sunstone) معروف هستند از محبوبیت زیادی نزد کلکسیونر ها برخوردارند.

خواص سنگ لابرادوریت Labradorite 

در گذشته بر این باور بودند که سنگ لابرادوریت می تواند برای شخص حمل کننده آن خوش شانسی بیاورد. در دوران قرون وسطی نیز از آن در جهت ستاره شناسی و امور طلسم استفاده می شد. سرخپوستان  آمریکای شمالی معتقد بودند که اولین لابرادوریت از شفق قطبی شمالی از آسمان به زمین افتاده است. به صورت کلی این سنگ نیز، مانند سایر سنگ ها دارای دو دسته خواص درمانی و خواص ماورایی است که در ادامه به صورت مجزا به هر یک خواهیم پرداخت.

خواص درمانی لابرادوریت:

لابرادوریت برای سلامت عمومی مفید است و به منظور بهبود و تسکین دردهای استخوانی و مفصلی به خصوص در قسمت ستون فقرات استفاده می‌شود. همچنین این سنگ برای تقویت سیستم ایمنی بدن و تنظیم فشار خون بسیار کاربرد دارد. لابرادوریت با فرکانسی که از خود ساطع می کند امراض و ناراحتی های موجود در مجرای تنفسی را درمان کرده و از ابتلا به رماتیسم و کم خونی پیشگیری می کند. این سنگ قدرتمند برای همه چاکراهای بدن مناسب است و می تواند فعالیت چاکراهای دست را نیز افزایش دهد. همچنین بر روی چاکراهای اول (ریشه) و دوم (جنسی) تاثیر می گذارد و باعث تنظیم و پاکسازی این چاکراها می شود.

نکته: افرادی که از کریستال شفابخش لابرادوریت برای معالجه دست‌هایشان کمک می گیرند، باید روزانه 10 دقیقه آن  را بر روی دستان خود قرار دهند.


پیشنهاد مطالعه بیشتر : چاکرا های بدن + توضیحات کامل درباره تاثیرات و عملکرد آن ها


خواص ماورایی لابرادوریت:

لابرادوریت توانایی از بین بردن امواج منفی را دارد و مانع از احساس ترس و نا امنی در فرد می شود. موجب تقویت حس اعتماد بنفس شده و توانایی های روانی فرد را بهبود می دهد. این سنگ علاوه بر اینکه ارزش درونی ما را تقویت می کند، در عین حال به بدن فیزیکی ما نیز نیرو می بخشد.  سنگ Labradorite توانایی های روانی را ارتقاء داده و حس اعتماد به نفس را در فرد تقویت می کند. این سنگ قادر است شجاعت، قدرت و سطح هوشیاری را افزایش دهد. این سنگ ارزشمند باعث تحریک قوه تخیل و فعال سازی ذهن شده و از این رو برای هنرمندان و موسیقی دانان، سنگی الهام بخش است. لابرادوریت تأثیری آرامش بخش بر روان دارد، بنابراین سنگی فوق ‌العاده برای افراد تند طبع و زود خشم محسوب می شود.

 

در ادامه سایر ویژگی ها و خواص سنگ لابرادوریت را عنوان نمودیم:

 • تسکین اضطراب
 • درمان اختلالات چشم و مغز و تنظیم سوخت و ساز و هضم
 • افزایش شور و شوق و از بین بردن افسردگی و نا امیدی
 • تقویت فکر و توانایی فرد در همکاری با دیگران
 • ایجاد حس استقامت، قدرت و روشن فکری
 • افزایش قدرت و پشتکار
 • تقویت الهام و ادراکات روان بینی
 • بهبود اختلالات ستون مهره ‌ها و ناراحتی‌های معمول مفاصل
 • ایجاد تعادل و تنظیم چاکرای اول
 • دارای تاثیر قدرتمندی روی چاکرای پنجم یا گلو، چاکرای ششم یا چشم سوم و چاکرای هفتم یا تاجی

روش استفاده از سنگ Labradorite 

 • برای خوابیدن آرام

لابرادوریت یکی از بهترین سنگ ها برای خواب نیست اما می توان از آن برای خواب عمیق و آرام استفاده کرد و از پتانسیل بی حد آن در حالت رویایی خود استفاده نمود. می توانید آن را در دست خود بگیرید و یا به صورت گردنبند یا دستبند آن را به کار برید. سنگ آمیتیست در مقایسه با این سنگ برای بهبود خواب مناسب تر است.

 

 • برای استفاده از پتانسیل و انرژی

به روش های مختلفی می توان از انرژی لابرادوریت استفاده کرد از جمله  :

پوشیدن : یکی از راه های قدرتمند برای استفاده انرژی این سنگ استفاده از آن به صورت جواهرات است. (به صورت دستبند، گردنبند و …)

حمل کردن : حمل کردن لابرادوریت هم روشی است که برای استفاده از انرژی این سنگ مناسب است. (قرار دادن در کیف، جیب، کوله و …)

استفاده در مکان : یکی دیگه از راه هایی که می توان از انرژی این سنگ بهره برد استفاده به صورت رو میزی است. قطعه ای از این سنگ را در خانه یا محل کار خود قرار دهید، این سنگ فرکانس و ارتعاشات مثبت را در محیط جاری می کند.

برای ارتباط بیشتر می توان زمان استفاده از این سنگ، جمله من بی حد و مرز هستم را در زبان خود جاری کرد.


برای مشاهده نمونه های رومیزی و سنگ های تک به پیج اینستاگرام ما به آدرس instagram.com/labkhandedaroon مراجعه نمایید و یا labkhandedaroon را در اینستاگرام جستجو کنید.


 

نحوه تشخیص سنگ لابرادوریت اصل از مصنوعی

نحوه ی تشخیص سنگ لابرادوریت اصل  از مصنوعی

تشخیص لابرادوریت طبیعی از مصنوعی در شرایطی که پدیده انعکاسی نور و رنگ لابرادورسنسی وجود داشته باشد، ممکن است. بنابراین لابرادوریت های طبیعی را که این بازی رنگ را ندارند، نمی توان به راحتی تشخیص داد. این عمل از طریق آزمایشاتی همچون آنالیز شیمیایی و یا اشعه ایکس، تست های اپتیکی و همچنین وزن خاص آن امکان پذیر است. امروزه نمونه‌ های مصنوعی زیادی برای لابرادوریت ساخته می‌ شود و تشخیص اصل و بدل آن به ‌دقت بالایی نیاز دارد. به علاوه گاها نمونه های بهسازی شده و رنگ شده نیز به عنوان سنگ اصلی و طبیعی به فروش می رسند که تشخیص اصالت آن ها بسیار سخت است.

نمونه های تقلبی را می توان از طریق تجمع بیش از حد رنگ در نقاط خاصی از سنگ و یا ذرات ریز رنگی آن تشخیص داد. به طور کلی در نمونه هایی که رنگ های خیلی شدید مانند رنگ قرمز یا آبی به صورت غیر عادی و دانه ای در سنگ دیده شود، می تواند حاکی از غیر اصل بودن باشد.

هنگام خرید لابرادوریت باید به اصل بودن آن توجه نمایید و از شرکت های معتبر اقدام به خرید نمایید. در بخش پایین می توانید تعدادی از محصولات سنگ لابرادوریت موجود در سایت لبخند درون را مشاهده نمایید.

قیمت و خرید سنگ لابرادوریت 

لابرادوریت یک سنگ نیمه قیمتی زیبا است که قیمت جواهرات آن با یکدیگر متفاوت است. به عنوان مثال قیمت انگشتر و دستبند این سنگ با یکدیگر تفاوت دارند و قیمت لابرادوریت سبز بیشتر است.

قیمت لابرادوریت بر اساس قدرت پدیده لابرادورسانسی در آن و کمتر بودن تعداد ترک ها و یا سیاهی ها تعیین می شود. معمولا بهترین کیفیت این سنگ در ماداگاسکار و استرالیا یافت می شود. این محصول در ایران نیز با قیمت های متفاوتی به فروش می رسد. عمده لابرادوریت در بازار ایران از ماداگاسکار و هند تامین می شود. لازم به ذکر است که کیفیت و رنگ نمونه های ماداگاسکار ارزش بالاتری دارند.

 

رنگ های لابرادوریت

رنگ سنگ لابرادوریت-لبخند درون

لابرادوریت یکی از سنگ هایی است که رنگ بندی بسیار متنوعی دارد. در این سنگ معمولا درخشش رنگ آبی غالب است، اما در رنگ های خاکستری، سبز، آبی، قرمز، زرد، طلایی، دودی، سیاه و سفید و خاکستری مایل به سفید در طبیعت یافت می شود. ممکن است سنگ لابرادوریتی که شما خریداری میکنید فقط شامل یک رنگ باشد و یا ممکن است ترکیبی از رنگ های مختلف را در خود داشته باشد .

این سنگ از چندین لایه متراکم و فشرده تشکیل شده است که باعث منعکس شدن نور شده  و درخشش زیبایی در رنگ های مختلف ایجاد می کند.  اما ذکر این موضوع ضروری است که ممکن است در تمامی قسمت‌های سنگ لابرادوریت بازی رنگ وجود نداشته باشد و حتی ممکن است نگینی را مشاهده کنید که بازی رنگ در آن کاملا مشخص نباشد.

سنگ لابرادوریت آبی

در پایین برای شما چند نمونه از لابرادوریت های آبی قرار داده ایم . در صورت تمایل به دیدن تمامی محصولات لابرادوریت میتوانید به لینک خرید سنگ لابرادوریت مراجعه کنید.

سنگ لابرادوریت سبز

تاریخچه سنگ لابرادوریت 

لابرادوریت برگرفته از نام شبه جزیره لابرادور در کانادا است که در سال 1770 میلادی این سنگ برای نخستین بار در آنجا یافت شد. از آن زمان تاکنون در کشورهایی همچون فنلاند، ماداگاسکار، مکزیک، نروژ، آمریکا، روسیه و استرالیا یافت می شود. پس از آن، در میان مبلغان بسیار محبوبیت یافت و در قرن های هجدهم و نوزدهم به عنوان سنگ جواهر محبوب در اروپا مورد استفاده قرار می گرفت. در آن زمان مبلغان موراویایی برای تأمین نیازهای اساسی زندگی به منظور بقا و زنده ماندن؛ شروع به تجارت این سنگ های قیمتی با بازرگانان انگلیسی نمودند.

 

افسانه سنگ لابرادوریت 

افسانه ی لابرادوریت

بر اساس یک افسانه اسکیمویی، روزی انرژی های رعد و برق شمال در سنگ های ساحل لابرادور محبوس شد. اینچنین روایت شده که اسکیمویی جنگجو آن سنگ ها را یافته و با ضربه ای اساطیری انرژی برق محبوس در آن ها را رها کرده است. آن ها معتقدند مقداری از این انرژی ناشی از برق همچنان در سنگ ها باقی مانده و باعث شده که امروزه ما آن سنگ را به صورت فعلی و با بازی رنگ در اختیار داریم. در حقیقت همانطور که بیان شد لابرادوریت در سال ۱۷۷۰ در لابرادور، جزیره سنت پل کانادا کشف شد. تکه ‌هایی از آن نیز در میان مصنوعات دست ساز مردمان قبیله سرخ رنگ مین کشف شد. در جنگ جهانی دوم هم اسپکترولیت کشف شد که گمان می ‌رود همان جواهر لابرادوریت است.

 

نحوه پاکسازی و شارژ سنگ لابرادوریت

نحوه پاکسازی و شارژ سنگ لابرادوریت

برای شارژ لابرادوریت می توان از موسیقی استفاده نمود یا آن را در کنار سنگ هایی مثل سنگ عقیق و سنگ کوارتز قرار داد. همچنین در برخی از منابع ذکر شده است که می ‌توان این سنگ قیمتی را در دستمال نخی گذاشته و برای 24 ساعت در معرض نور خورشید قرار داد. به منظور پاکسازی سنگ نیز می توانید آن را در آب نمک (نمک دریا) قرار دهید یا به مدت یک شبانه روز در مجاورت سنگ نمک بگذارید. این سنگ باید در آب معدنی قرار گیرد و چند روزی زیر نور آفتاب باشد تا احیا و بازسازی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید مقاله راه های مختلف شارژ و پاکسازی سنگ ها را در سایت لبخند درون مطالعه نمایید.

چگونگی نگهداری از لابرادوریت Labradorite 

برای نگهداری از این سنگ ارزشمند، می توان از یک پارچه نخی یا مخملی نرم استفاده نمود. بهتر است آن را جدا از سنگ های دیگر که خراش ایجاد می کنند، قرار داد. همچنین از نگه داشتن آن در مجاورت مواد شیمیایی مانند سفید کننده، مواد شوینده یا مواد خشن و همچنین برخی از مواد آرایشی که ماندگاری بالایی دارند خودداری نمایید. به این نکته توجه داشته باشید که قرار گرفتن سنگ در معرض نور خورشید باعث نمایش عمیق تر رنگ می شود و ممکن است با گذشت زمان رنگ طبیعی آن از بین برود. البته لازم به ذکر است که رنگ هیچ تاثیری در تولید انرژی لابرادوریت ندارد.

 

نحوه برش و تراش سنگ لابرادوریت و کاربردهای این سنگ 

نحوه برش و تراش سنگ لابرادوریت و کاربردهای این سنگ

یکی از مهترین کاربردهای سنگ Labradorite در صنعت جواهرسازی است بنابراین چگونگی تراش آن بسیار حائز اهمیت است. این سنگ عموما برای آویز گردنبند، دستبند و گاهی انگشتر در طرح های دکوراتیو برش داده می شود. این سنگ های شفاف به صورت چند وجهی و کروی یا همان کابوشن (برای استفاده به صورت مهره در زیور آلات) قابل تراش هستند. این جواهر با توجه به شکنندگی بالایی که دارد، بنابراین نیازمند دقت بالایی در حین تراش است و باید توسط افراد متخصص در این حوزه انجام شود.

بهترین حالت تراش دادن این سنگ به شیوه ای است که، موازی لایه های درونی سنگ که وظیفه تولید این انعکاس را دارند صورت گرفته باشد. در صورتی که سنگ از جهت دیگری تراشیده شود هنگام نگاه کردن از بالا شیب دار به نظر می رسد و پدیده لابرادورسنس نامتعادل و خارج از مرکز انجام می گیرد. نوع بی رنگ و قهوه ای مایل به زرد این سنگ که شفاف تر است عموما تراش صفحه دار دارد و به عنوان تراش مهره ای، سنجاق سینه، انگشتر، وسایل تزئینی به کار می رود. البته با تراش های حجمی می توان از آن در مجسمه یا گلدان استفاده کرد. همچنین در معماری نیز از آنورتوزیت که سنگی غنی از لابرادوریت است در حالت پولیش داده شده تحت نام “گرانیت لابرادوریتی” یا “گرانیت آبی” استفاده می شود.

لابرادوریت سنگ تولد چه ماهی است؟

اطلاعات موثقی وجود ندارد که ثابت کند لابرادوریت سنگ اصلی یکی از ماه های تولد باشد ، بنابراین استفاده از سنگ لابرادوریت به عنوان سنگ اصلی ماه تولد مرسوم و متداول نیست . با این حال برخی از منابع ، لابرادوریت آبی را سنگ ماه تولد بهمن و اسفند ماه میدانند. دلیل این رویکرد به خاطر رایج ترین رنگ لابرادوریت یعنی رنگ آبی آن است ، که این رنگ طبق نمودار سنگ های ماه تولد ، مربوط به ماه بهمن و اسفند است . رنگ آبی این سنگ باعث احترام و صبر برای نگهدارنده آن میشود . برخی از منابع دیگر ، از لابرادوریت به عنوان سنگ ماه تولد مرداد یاد می کنند. همچنین گفته شده متولدین آبان ماه نیز مجذوب رنگ درخشان این سنگ میشوند. سایر تفاسیر مدرن از نمودارهای سنگ های ماه های تولد، لابرادوریت را به عنوان سنگ ماه تولد آذر معرفی می کنند. بر اساس یکی از نمودارهای تفسیری موجود، لابرادوریت سنگ متولدین شنبه نیز هست.
با وجود این واقعیت که لابرادوریت سنگ اصلی هیچ یک از ماه های تولد محسوب نمیشود، اما به دلیل بازی رنگ زیبایی که دارد از قرن ها قبل مردم را مسحور زیبایی و جذابیت خود کرده است. علاوه بر زیبایی ظاهری ، عده ای اعتقاد دارند این سنگ می تواند یک سنگ متحول کننده زندگی باشد، و باعث موفقیت و تحول شود.

نوشته های مشابه

4.7 3 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

8 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
فرزانه
فرزانه
1 سال قبل

سلام سنگ لابرای من از دستم افتاد و لبه ی اون از پشت خورد شد چیکار کنم
ممنون

فرزانه
فرزانه
1 سال قبل
پاسخ به  ramin

بسیار سپاسگزارم

جعفر
جعفر
2 سال‌ها قبل

جقدر سنگ های لابرادوریتتون جذابه، عذر خواهم سنگای سایت اصل هست همشون ؟

عرفان
عرفان
2 سال‌ها قبل

سنگ لابرادوریت برای چاکرا کف دست فوق العادست 😍

دکمه بازگشت به بالا
8
0
نظرات شما رو دوست داریم، لطفا نظر دهیدx