خواص سنگ هاسنگ ها

سنگ لابرادوریت و هر آنچه نیاز است در مورد آن بدانید😍 (خرید، خواص ، تاریخچه و نحوه تشخیص سنگ اصل لابرادوریت)

سعی کردیم اطلاعات کاملی درباره سنگ لابرادوریت از جمله مشخصات ، خواص و فواید استفاده از آن، راه های نگهداری و تشخیص اصل از بدل بودن و… برای شما عزیزان در سایت لبخند درون جمع آوری و در اختیار شما قرار دهیم. همچنین در مقاله خواص سنگ ها میتونید کلی اطلاعات عالی درباره خواص سنگ های دیگر هم مطالعه کنید 😉.

مشخصات سنگ لابرادوریت

لابرادوریت ( (labradoriteبرآمده از نام شبه جزیره ی لابرادور در کاناداست که نخستین بار این سنگ در آنجا یافت شد. در واقع لابرادوریت (چشم شاهین) توسّط مبلغان مذهبی موراوایی در جزیره ی لابرادور به سال 1770 کشف شد. از آن زمان  تا کنون در کشورهایی همچون فنلاند، ماداگاسکار، مکزیک، نروژ، امریکا، روسیه و استرالیا یافت می شود.

این سنگ در خانواده ی پلاژیوکلاژ ( plagioclase) فلدسپار قرار می گیرد و در بعضی شهاب سنگ ها یافت می شود. سختی لابرادوریت در مقیاس موس بین 6 تا 6.5 است. همچنین ساختار کریستال آن سه شیب پهن و منشوری است. فرمول شیمیایی آن (NaAlASi308  و CaAl2Si208) می باشد. رنگ خاکه ی لابرادوریت سفید است اما معمولا این سنگ در رنگ های سبز، خاکستری، دودی ، سیاه، سفید و خاکستری مایل به سفید یافت می شود.

این سنگ از شفاف تا کدر موجود می باشد و همچنین ناصاف و استخوانی و تُرد و شکننده است. ضریب شکست نور در لابرادوریت بین 1.570- 1.559 است. وزن مخصوص آن 2.72-2.68 است و فلورسانس آن نیز خطوط زرد می باشد. مشخصه ی بارز لابرادوریت پدیده ی لابرادورسنس (labradorescence) است که جلوه ای متالیک و درخشش سبز آبی دارد.

درواقع با چرخاندن سنگ این انعکاس سبز آبی به خووبی دیده می شود. بدیهی  است که در بازار لابرادوریت هایی با طیف کامل  تر خریداران و علاقه مندان بیشتری دارند. علت وجود این پدیده در لابرا این  است که هنگام تشکیل این سنگ در اعماق زمین با پایین آمدن درجه حرارت اندک اندک لایه های سدیم آلومینیوم سیلیکات از کلسیم آلومینیوم سیلیکات جدا شده و  باعث می شود که در اثر برخورد نور با این لایه ها پدیده ی لابرادورنس اتفاق  بیفتد.

 

خواص و فواید سنگ لابرادوریت

بروی چاکرا های اول (ریشه) و دوم (جنسی) تاثیر میگذارد و باعث تنظیم و پاکسازی این چاکرا ها میشود. کسانی که سریع عصبانی می شوند و تعادل رفتاری ندارند سنگ لابرادوریت سنگ بسیار مناسبی برای آنها میباشد. لابرادوریت موجب دور شدن امواج و ذهنیت های منفی و تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.

برای افرادی که درمانگر و انرژی درمانی میکنند بسیار مفید بوده و باعث زیاد شدن فعالیت چاکرا های کف دست می شود. برای مشکلات و بیماری های مجاری تنفسی مفید بوده و موجب درمان آن ها می شود. همچنین مانع از تغییر شکل دادن ستون مهره ها می شود.

سنگ لابرادوریت با فرکانسی که از خود ساطع می کند برای مشکلات کم خونی و رماتیسم مفید می باشد. پشتکار را در افراد زیاد و باعث بهبود سطح هوشیاری می شود. مانع از احساس ترس و نا امنی در فرد می شود. موجب تقویت حس اعتماد بنفس و توانایی های روانی فرد را بهبود می بخشد.

برای افراد هنرمند و موسیقی دان ها بسیار مفید بوده و باعث تحریک قهوه تخیل و فعال سازی ذهن می شود.سنگ لابرادوریت باعث افزایش نشاط در فرد می شود و برای بهبود افسردگی نیز مناسب است. همچنین باعث تنظیم سوخت ساز بدن می شود.

 

دسته بندی لابرادوریت

لابرادوریت ها شامل سه دسته می هستند:

دسته ی اول اسپکترولیت ها (spectrolite ) : کمیاب ترین شکل این سنگ است و خاستگاه آن فنلاند می باشد و نمایش دهنده ی طیفی رنگی است.

دسته ی دوم اندسین لابرادوریت (andesine – labradorite) : نمونه  ایست که با ارتقاء سنگ لابرا حاصل می شود.

دسته ی سوم سنگ ماه رنگین کمان (rainbow moonstone) گاه با اسم تجاری سنگ ماه ماداگاسکار نامبرده می شود. سنگی است آبی رنگ که در منطقه ی ماداگاسکار یافت می شود.

البته انواعی از لابرادوریت ها نیز در ایالات متحده ی امریکا به رنگ های نارنجی، زرد، قرمز، آبی و سبز یافت می شود که بسیار مناسب برای تراش دادن است اما خاصیت بازی رنگ  ندارند. برخی از این  سنگ ها دارای مقادیر اندکی مس در درون خود  هستند که در هم محوری درست با لایه های درونی لابرادوریت سبب خلق پدیده انعکاسی اونتورسنسی می شوند. این نمونه ی سنگ ها نیز با نام تجاری سان استون ارگان (Oregon sunstone) بسیار نزد کلکسیونر ها پر طرفدارند.

خرید سنگ لابرادوریت

لیست محصولات سنگ لابرادوریت موجود در سایت برای شما عزیزان در پایین آورده شده است.

تمامی محصولات سایت دارای ضمانت بازگشت کالا در صورت اصل نبودن سنگ می باشد و مبلغ خدمت شما عزیزان بازگردانده می شود.

افسانه ی سنگ لابرادوریت

افسانه ی لابرادوریت

بر اساس یک افسانه ی اسکیمویی، روزی برق های رعد و برق شمال در سنگ های ساحل لابرادور محبوس گشت. سپس قهرمانی اسکیمویی و جنگاور آن سنگ ها را یافت و با ضربه ای اساطیری برق محبوس در ان ها را رها ساخت. آن ها معتقدند مقداری از این برق همچنان در سنگ باقی مانده و امروزه ما آن را به شکل کنونی و با بازی رنگ می بینیم.

همچنین در گذشته بر این باور بودند که این سنگ باعث بروز خوش شانسی در فرد می شود. در قرون وسطی برای ستاره شناسی و طلسم از آن استفاده می کردند. همچنین در آمریکای شمالی، سرخپوستان اینویت معتقد بودند که اولین لابرادوریت از شفق قطبی آسمان به زمین افتاده است. لازم به ذکر است که این سنگ برای تمامی چاکراها نیز مفید بوده و می تواند در رونمایی الگوهای باوری ناهوشیار یا نیمه هوشیار که تامین کننده ی سطوح احساس ناخوشایند هستند فرد را یاری نماید.

نحوه ی تشخیص سنگ لابرادوریت اصل  از مصنوعی

نحوه ی تشخیص سنگ لابرادوریت اصل  از مصنوعی

تشخیص لابرادوریت های طبیعی از مصنوعی بدون دیدن رنگ لابرادورسنسی و پدیده انعکاسی نوربه شدت مشکل بوده و از طریق آزمایشاتی همچون آنالیز شیمیایی و یا اشعه ایکس، تست های اپتیکی و همچنین وزن خاص آن امکان پذیر است.

در حال حاضر از مواد پلیمری لابرادوریت های مصنوعی تولید می شوند. به علاوه نمونه های بهسازی شده و رنگ شده نیز گاه به عنوان سنگ اصلی و طبیعی به فروش می رسند. این نمونه های تقلبی را می توان از طریق تجمع بیش از حد رنگ در نقاط خاصی از سنگ و یا ذرات ریز رنگی آن تشخیص داد. به طور کلی در نمونه هایی که رنگ های خیلی شدید برای مثال رنگ های قرمز غیر عادی در آبی به صورت دانه ای در لابرادوریت می توانند مشکوک به رنگ شدن باشند.

در مجموع سنگ لابرادوریت سنگی است نیمه قیمتی و ارزان که شاید اگر منابع آن کمتر بود به علت زیبایی خاص آن سنگی بسیار گران قیمت لقب می گرفت. البته ارزش این سنگ نیز همچون بسیاری از سنگ های دیگر بر اساس مرغوبیت، تراش و بازی رنگ متفاوت است اما به طور کلی در ایران از حدود قیمتی هر گرم 10 هزار تومان قیمت گذاری می شود.

برش و تراش سنگ لابرادوریت

برش و تراش سنگ لابرادوریت

لابرادوریت عموما به صورت آویز گردنبند در طرح های دکوراتیو برش داده می شود. این سنگ های شفاف به صورت چند وجهی و کروی یا همان کابوشن (برای استفاده به صورت مهره در زیور آلات) قابل تراش هستند. این سنگ با توجه به آنکه دارای  شکنندگی بالایی است در نتیجه نیازمند دقت بالایی در حین تراش است.

بهترین حالت تراش این سنگ هم به گونه ایست که تراش موازی لایه های درونی سنگ که وظیفه تولید این انعکاس را دارند باشد. در صورتی که تراش از جهت دیگری باشد هنگام نگاه کردن از بالا شیب دار به نظر رسیده و پدیده لابرادورسنس نامتعادل و خارج از مرکز می شود.

نوع بی رنگ آن و نیز قهوه ای متمایل به زرد که شفاف است عموما تراش صفحه دار دارد و بعنوان تراش مهره ای، سنجاق سینه، انگشتر، وسایل تزئینی دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. البته با تراش های حجمی می تواند برای چیزهای دیگری مانند مجسمه یا گلدان نیز کاربرد داشته باشد. همچنین در معماری نیز انورتوزیت که سنگی است غنی از لابرادوریت در حالت پولیش داده شده تحت نام گرانیت لابرادوریتی یا گرانیت آبی نیز استفاده می شوند.

طریقه پاکسازی و شارژ سنگ لابرادوریت

برای پاکسازی و شارژ سنگ لابرادوریت هم از موسیقی و قرار دادن در کنار سنگ هایی مثل سنگ عقیق و کوارتز میتوان استفاده کرد. هم میتونید در آب نمک (نمک دریا) قرار دهید یا کنار سنگ نمک به مدت یه شبانه روز برای پاکسازی بگذارید. برای مطالعه مقاله راه های مختلف شارژ و پاکسازی سنگ ها میتونید بروی لینک کلیک کنید.

طریقه-پاکسازی-و-شارژ-سنگ-لابرادوریت/لبخنددرون

روش استفاده از سنگ لابرادوریت

 

برای خوابیدن آرام

لابرادوریت یکی از بهترین سنگ ها برای خواب نیست اما می توان از آن برای خوابی عمیق و آرام استفاده کرد و از پتانسیل بی حد آن در حالت رویایی خود استفاده کنید. می توانید هم سنگ را درون دست خود بگیرید و یا بصورت گردنبند یا دستنبند با بدن شما در ارتباط باشد. همچنین یکی دیگه از سنگ های مناسب برای بهبود خواب سنگ آمیتیست هست.

 

برای استفاده از پتانسیل و انرژی لابرادوریت

به روش های مختلفی می توان از انرژی لابرادوریت استفاده کرد از جمله :

پوشیدن : یکی از راه های قدرتمند برای استفاده انرژی این سنگ استفاده از آن بصورت جواهرات است ( بصورت دستبند، گردنبند و …)

حمل کردن:حمل کردن لابرادوریت هم روشی است تا از انرژی این سنگ در اطراف خود بتوان استفاده کرد. (قرار دادن در کیف، جیب، کوله و …)

استفاده در مکان : یکی دیگه از راه هایی که میتوان از انرژی سنگ لابرادوریت بهره برد استفاده بصورت رو میزی است.

قطعه ای از این سنگ را در خانه یا محل کار خود قرار دهید، این سنگ فرکانس و ارتعاشات مثبت را در محیط جاری میکند.

همچنین برای ارتباط بیشتر میتوان زمان استفاده از این سنگ جمله من بی حد و مرزهستم را در زبان خود جاری کنید .

جهت دیدن کار های رومیزی و سنگ های تک به پیج اینستاگرام ما به ادرس instagram.com/labkhandedaroon سر بزنید و یا labkhandedaroon رو در اینستاگرام سرچ کنید و دایرکت پیام بدید.

برای شما عزیزان در این قسمت فایل پی دی اف این مقاله هم قرار داده شده

pdf

نوشته های مشابه

5 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
جعفر
جعفر
3 ماه ها قبل

جقدر سنگ های لابرادوریتتون جذابه، عذر خواهم سنگای سایت اصل هست همشون ؟

عرفان
عرفان
4 ماه ها قبل

سنگ لابرادوریت برای چاکرا کف دست فوق العادست 😍

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
4
0
نظرات شما رو دوست داریم، لطفا نظر دهیدx
()
x