سنگهای قیمتی و خواص آنها

سنگ لعل و هر آنچه نیاز است در مورد آن بدانید (خواص ، تاریخچه و نحوه تشخیص سنگ اصل لعل) 😍

خب بریم با مقاله ای دیگه با سنگ لعل، سعی کردیم برای شما عزیزان اطلاعات کاملی درباره سنگ لعل جمع آوری کنیم از جمله تاریخچه، خواص و فواید سنگ لعل، معادن، مشخصات ، روش تشخیص لعل اصل و … و در اختیارتون قرار بدیم. همچنین میتونین در مقاله خواص سنگ ها و سنگ ماه تولد اطلاعات کاملی درباره خواص و فواید سنگ های دیگه هم مطالعه کنید و لذت ببرید ❤️.

تاریخچه سنگ لعل

لعل یا اسم دیگه اون اسپینل احتمالا از زبان ایتالیایی گرفته شده که معنی آن اتصال و یا به معنی خار- تیغ هست و در زبان های لاتین و یونان به ترتیب به معنی نقطه و جرقه می باشد، اما اسم این سنگ در ایران لعل است که بخاطر رنگ قرمز اون با سنگ های دیگه ای مثل گارنت و یاقوت سرخ اشتباه گرفته می شد. اسم اسپینل (spinelle) برای اولین بار توسط اکادمی علوم فرانسه در سال 1762 پذیرفته شد.

در 150 سال قبل بعد از اینکه تفاوت بین لعل و سنگ یاقوت سرخ تشخیص داده شد تقاضای خرید برای سنگ لعل بسیار کم شد و  بیشتر برای موارد کلکسیونی از آن استفاده می شد و همین باعث شد معادن یاقوت سرخ کمتر بشه و قیمت یاقوت سرخ افزایش پیدا کنه.

سنگ لعل در کتاب های جواهر شناسی گذشته با نام البنفش یا البلخش آمده. به طور عمده لعل به رنگ قرمز دیده میشه ولی با رنگ های سبز، زرد و ارغوانی نیز دیده شده است. لعل سرخ درخشندگی بیشتری از یاقوت داره و شفاف و آبدار هست. سنگ لعل سختی کمتری نسبت به یاقوت دارد.

سنگ گارنت قرمز به ویژه پیروپ ها به لعل خیلی شباهت دارد اما سختی آن ها کمتر است. به گفته ابوریحان بیرونی: یکی از حکاکان به ایشان گفته است که لعل در آتش مقاومت دارد و در صورتی که آن را در بوته بگذارید و کم کم حرارت دهید و به تدریج آن را سرد کنید رنگش تغییر نمی کند و بر زیبایی آن افزوده می شود. در برابر حرارت و اسیدها بسیار مقاوم بوده و دمای ذوب آن بسیار بالا است.

جواهر لعل چیست؟ ( یا سنگ لعل چیست؟)

سنگ لعل چیست؟ - لبخند درون

سنگ لعل چیست؟ مهمترین مزیت این سنگ برای بدن شامل چه مواردی هست؟ آیا با خواص جواهر لعل آشنا هستید؟ قیمت پیشنهادی برای خرید این سنگ گرانقدر چقدر هست؟ از کجا جواهر لعل اصل را بخریم؟ در ادامه در نظر داریم به طور کامل به بررسی اطلاعات مفید در مورد جواهر لعل بپردازیم و راهنمایی کاملی در اختیار شما قرار بدیم، با ما همراه باشید.

سنگ لعل یا به عبارت دیگر جواهر لعل جزو لوکس ترین و البته به صرفه ترین سنگ قیمتی در بازار هست که از دیرباز نقش بسیار مهمی در تزیین جواهرات دارد. از این سنگ به مقدار زیادی در جواهرسازی استفاده میشه و البته باورهای قدیمی درباره ی خواص مطلوب آن زیاد هست و همین امر سبب شده روز به روز شاهد افزایش میزان استفاده ی این سنگ در جواهرات مختلف باشیم.

سختی سنگ لعل 7.5 الی 8 در مقیاس موس هست و تشکیل شده از فرمول شیمیایی MgAl2O4 است. این سنگ رو میتونید با شکل های ایزومتریک، کریستال های مکعبی، دو قلو، هشت سطحی و دوازده سطحی پیدا کرد.

در سه حالت زمین شناسی سنگ  لعل رو میتونین پیدا کنید:

1- سنگ ریزه هایی که توسط آب ساییده شده و در ته نشین های رسوبی پیدا می شود.

2- در سنگ های آزرین دانه هایی که بدون شکل هستن.

3- و دیگری در سنگ های اهکی و آهک دولومیتی که در نزدیکی و مجاورت دگرگونی ها هستند بصورت بلور پیدا می شوند.

خواص و فواید سنگ لعل

بروی چاکرا های سوم ( خورشیدی) و تاج  تاثیر گذاری دارد و باعث تنظیم و پاکسازی این چاکراها می شود. البته روی تمام چاکرا هم تاثیر گذاری دارد و باعث میشه انرژی تازه را وارد قسمت هایی بکند که بیشتر نیاز دارند. سنگ لعل دارای طبعی گرم و خشک هست. مفید برای درمان بیماری های خونی و تنظیم فشار خون است. سنگ لعل موجب ارام کردن هیجانات و التهابات می شود و سیستم های عصبی را تقویت می کند.

ترس، غم، غصه و خواب های پریشان را دور می کند. پدید اورنده عشق و شور به زندگی است. گردنبند اون برای کودکان خوب است چون بدخوئی و کابوس های شبانه را از اونها دور می کند.

خواص سنگ لعل برای بدن

مهمترین خواص سنگ لعل برای بدن چیست؟  جواهرات لعل امروزه در سراسر جهان مورد استفاده قرار میگیرند و یافت می شوند. بیشتر آن ها متعلق به لعل بدخشان افغانستان، تانزانیا و برمه هستند. لازم به ذکر هست که با توجه به ناحیه ای که این سنگ استخراج میشود، ممکن هست شاهد خواص متفاوتی در آن باشیم ولی همه ی آنها دارای ویژگی های مشابهی هستند. به عنوان مثال از همه ی سنگ های لعل می توان با توجه به رنگی که دارند در حوزه ی رنگ درمانی استفاده کرد. در ایران باستان از جواهر لعل برای درمان درد سینه و شکم استفاده می شد. از مهمترین خواص درمانی آن می توان موارد زیر را نام برد:

 • برطرف کننده ی سردرد
 • افزایش میزان اعتماد به نفس
 • درمان ناتوانی جنسی
 • نشاط آور بودن
 • درمان اختلال های مربوط به دوران قاعدگی
 • جلوگیری از ابتلا به بیماری های واگیردار و ویروسی
 • مفید برای بیماران قلبی
 • تصفیه ی خون
 • مانع انعقاد خون
 • درمان سرطان

با توجه به موارد یاد شده، افراد بسیار زیادی از سنگ لعل نه تنها برای تزیین بلکه به عنوان درمان برخی از بیماری ها استفاده می کنند. هزینه ی پیشنهادی برای خرید آن نیز معقول هست، به همین دلیل شاهد افزایش میزان فروش سنگ لعل هستیم. برای اینکه بتوانید از خاصیت درمانی این سنگ بهره مند شوید، حتما نمونه های اصل را از مراکز معتبر خریداری کنید.

خواص لعل در منابع و باورهای کهن

همانطور که در بخش های قبل یادآور شدیم استفاده از سنگ لعل از گذشته در بین افراد رایج بوده است. طبق باورهای کهن، داشتن جواهر لعل به همراه خود، می تواند در تاریکی ترس را از انسان دور کند و میزان بینایی را افزایش دهد. قابل توجه هست بدونید که این نگین، سنگ مختص متولدین دی ماه می باشد. در گذشته مردم بر این باور بودن که داشتن این سنگ می تواند ما را از بسیاری از حوادث و اتفاق های ناگوار ایمن نگه دارد.

انواع رنگ لعل

انواع-رنگ-لعل-لبخند درون

سنگ لعل دارای انواع مختلفی هست. هر چه میزان رنگ آن کمتر باشد، از قیمت لعل کاسته میشود.  از جمله رنگ های آن می توان به لعل سرخ، زرد، بنفش و سرخ بدخشانی اشاره کرد. البته این گوهر به رنگ آبی و مشکی نیز دیده شده است.  نام های رایج لعل شامل موارد زیر هست:

 • سنگ لعل دارچینی
 • سنگ لعل سبز با نام تجاری Tsavorite
 • سنگ لعل با نام تجاری اسپسارتیت
 • سنگ لعل با نام تجاری دمانتوئید
 • سنگ لعل با نام تجاری رودولایت
 • سنگ لعل آبی ماسایی

تفاوت لعل و یاقوت در چیست؟

سنگ لعل به طور کلی 20 تا 50 درصد ارزش یاقوت را دارد. به همین دلیل روز به روز به قیمت جهانی آن افزوده می شود. جالب هست بدونید که این سنگ در مقایسه با یاقوت بسیار شفاف بوده و از این شفافیت می توان برای تشخیص اصل بودن آن استفاده کرد. یاقوت سرخ به مقدار جزیی از لعل سخت تر هست. اگر سختی یاقوت سرخ برابر با 9 باشد، سختی لعل 8 هست. این سنگ در مقایسه با یاقوت سرخ نیز دارای خال های کمتری است. توجه کنید این نوع از سنگ ها معمولا کمتر دچار حرارت دهی و بهبود بخشی قرار می گیرند زیرا روش های موجود در بهبود رنگ یا شفافیت در آن ها موثر نیست.

بررسی علمی ترکیبات سنگ لعل

ترکیبات سنگ لعل شامل چیست؟  این سنگ ترکیبی با فرمول شیمیایی Mg3Al2(SiO4)3  دارد. داشتن خواص منحصر به فرد از اصلی ترین دلیل محبوبیت این سنگ بی نظیر می باشد. از مهمترین خواص این ترکیب از نظر علمی می توان موارد زیر را نام برد:

 • داشتن وزن مخصوص 3.60 تا 4.5
 • دارای رنگ و جلوه های گوناگون
 • دارای خصوصیت چند رنگی
 • شکست دوگانه فقط در گونه رودالیت
 • دارای کلیواژی ناقص
 • ساختار کریستالی ایزومتریک
 • بدون هرگونه شکافی
 • داشتن شکل بلورهای هشت وجهی

تشخیص سنگ لعل اصل

روش تضخیص لعل مصنوعی - لبخند درون

برای تشخیص سنگ لعل اصل از تقلبی چه ترفند هایی را می دونید؟ متاسفانه در بازار سودجویان بسیاری هستن که با روش های مختلف به دنبال فریب افراد بوده و سنگ های تقلبی را به قیمت کلان به افراد می فروشن. بنابراین دانستن راهکارهای لازم برای تشخیص نمونه های اصل از مصنوعی می تواند مفید باشه. از اصلی ترین روش های تشخیص جواهر لعل اصل می توان به شفافیت و نداشتن ترک بر روی آن اشاره کرد. البته روش های مطلوب دیگری نیز موجود هست که شامل موارد زیر هست:

 • وجود حباب و اینکلوژن
 • وجود آهن
 • وزن مخصوص

یکی از راه هایی که میتونید تشخیص بدید لعل اصل هست پدیده فلورسانس هست. لعل طبیعی زیر نور ماورا بنفش با طول موج بالا از خودش پدیده فلورسانس قوی نشون میده و  زیر نور ماورا بنفش با طول موج کوتاه پدیده فلورسانس ضعیف نشون میده در حالی که سنگ لعل مصنوعی در هر دو حالت پدیده فلورسانس قوی از خودش نشون میده که اصولا رنگ های سبز گچی، آبی روشن و قرمز دارن.

از روش های دیگه تشخیص، میکروسکوپ هست. در زیر میکروسکوپ لعل مصنوعی دارای ذوب فلاکس و یا حباب هایی به صورت الگو و منحنی به خاطر طریقه ساخت و رشدشون دیده میشه.

اهنربا یکی دیگه از روش های تشخیص هست، لعل طبیعی مقداری عنصر آهن درون خود داره و این باعث میشه به اهنربا مقدار کمی واکنش نشون بده اما در نوع مصنوعی اون هیچ عنصر آهنی وجود نداره.

از ضریب و شکست نور هم میتونین تشخیص بدید که این سنگ اصل هست یا نه، ضریب شکست لعل قرمز طبیعی 1.72 تا 1.74 هست، اگر عنصر روی در این سنگ زیاد باشه ضریب شکست آن به 1.805 هم میرسه.

وزن مخصوص این سنگ هم 3.58 تا 3.61 است که بخاطر روی ممکنه تا 4.40 هم افزایش پیدا کنه. اما نوع مصنوعی اون وزن مخصوصی بین 3.63 تا 3.64 هست.

قیمت این سنگ هم یکی از راه های هست که میشه فهمید اصل یا تقلبی است. قیمت نوع تقلبی آن ممکن هست قیراطی بین 1 الی 2 دلار باشه که قیمت ارزون تری نسبت به نوع اصل اون داره.

مهم‌ترین معادن در ایران و جهان

منابع سنگ لعل در چه کشورهایی وجود دارد؟ مهمترین معادن لعل در کشورهای زیر هست:

 • آمریکا
 • چین
 • هند
 • استرالیا
 • نروژ

شما می توانید معروفترین لعل را در افغانستان یا برمه پیدا کنید. جالب هست بدونید که در ایران نیز پتانسیل استخراج این سنگ زیاد هست. رایج ترین گونه های آن شامل:  گروسولار، اسپسارتین، آلماندین و البته آندرادیت هست. بیشترین میزان لعل در ایران در معادن همدان، آذربایجان، خراسان، رفسنجان، بابانظر تکاب و کوه کبری یافت می شه.بزرگترین لعل پیدا شده جهان در کشور نروژ بوده که وزن آن 35000 کیلوگرم و ارتفاعش 2.3 متر است.

سنگ لعل بدخشان افغانستان

بدخشان ناحیه ای واقع در شمال شرقی افغانستان می باشه، که یکی از غنی ترین و بهترین ولایت های این کشور هست. در بدخشان به مقدار زیاد معادن لعل  و همچنین سنگ های گران قیمت دیگر موجود هست. معادن لعل برای مدت زمان طولانی پنهان بوده  تا اینکه در اوایل دوره ی عباسیان، در اثر یک زلزله ی شدید، این نگین یافت می شود. خانم ها در گذشت با استفاده از این سنگ برای خود گوشواره می ساختند.

مشهور ترین سنگ های لعل در جهان

لعل سامریان - لبخند درون

1- لعل سامریان که دارای قطری 5.5 سانتی متر و وزنی 500 قیراط است در موزه جواهرات ملی  ایران نگهداری می شود که بزرگ ترین لعل اسپینل در جهان است. این سنگ لعل دارای سوراخی داخل خود هست و بیان شده از یکی پادشاهان حبشه بوده.

تاج کاترین کبیر- لبخند درون

2- لعل دیگری که  بسیار معروف است تاج کاترین کبیر  بوده که دارای وزنی 398.07 قیراط است و جزء جواهرات سلطنتی روسیه می باشد.

یاقوت شاهزاده سیاه -لبخند درون

3- لعل شاهزاده سیاه یا لعل پرنس سیاه که در سال 1367 میلادی توسط پادشاه اسپانیا به ادوارد شاهزاده ولز داده شده دارای وزنی 170 قیراط از دیگر لعل های معروف جهان است. گفته شده که این سنگ در کلاه هنری پنجم پادشاه انگلستان قرار گرفته و جان او را در برابر ضربه تبر دوک فرانسوی نجلت داده است.

یاقوت تیمور - لبخند درون

4- یاقوت تیمور که دارای وزن 361 قیراط است تا مدت ها تصور میشد که یاقوت است اما بعد ها مشخص شد که سنگ لعل بوده. بروی این سنگ نام 6 پادشاه قبلی و تاریخشان حکاکی شده و هدیه شاه عباس ایران به جهانگیرشاه بوده است. الان این سنگ به صورت گردنبند در موزه جواهرات سلطنتی بریتانیا نگه داری می شود.

گرون ترین لعل- لبخند درون

5-بریم سراغ یکی از گرون ترین لعل های فروخته شده. دلیل خاص بودن این سنگ حکاکی نام شاه جهان تا پادشاهان دیگه بروی این سنگ است. سنگ هایی که بروی آن کار شده لعل بدخشان است که دارای وزن 1131.59 قیراط است و به قیمت بیشتر از 4.5 میلیون دلار فروخته شده.

لعل جهانگیر شاه- لبخند درون

6- لعل جهانگیر شاه هم یکی دیگه از لعل های معروف در جهان است که دارای وزن 270 قیراط بوده و نام جهانگیر شاه بروی آن حکاکی شده است و قدمت آن به حدود 350 سال پیش بر میگردد.

قیمت سنگ لعل به چه عواملی بستگی دارد

قیمت سنگ لعل یک مقدار ثابت نیست. به همین دلیل نمی توان یک نرخ مشخصی را برای خرید آن در نظر گرفت. عوامل مختلفی در قیمت خرید این سنگ تاثیر گذار هست. از مهمترین عوامل موثر در قیمت لعل می توان موارد زیر را نام برد:

 • رنگ
 • نوع
 • وزن
 • محل استخراج آن
 • کیفیت

قابل ذکر هست که قیمت این سنگ در بازار جهانی رفته رفته افزایش می یابد. با توجه به ویژگی های مطلوب آن و دسترسی سخت به معادن لعل، نگین های آن در بازار کمیاب هست. هر چه اندازه و وزن گونه های آن بیشتر باشه، در این صورت هزینه ی درخواستی برای خرید نیز بیشتر خواهد بود. سنگ های لعل با کیفیت از تانزانیا و برمه اگر زیر یک قیراط باشد قیمتی حدود 200 تا 500 دلار دارند. هر قیراط از این سنگ ممکن است تا قیمت 10 هزار دلار هم معامله بشه.

جایگاه لعل در ادبیات فارسی

شاعران ایرانی در شعر و سروده های خود جایگاه ویژه ای را برای سنگ لعل در نظر گرفته اند. نظامی در آثار خود بیش از 186 بار از این سنگ یاد کرده هست. از نمونه اشعار او می توان بیت زیر را یادآور شد:

هر که ز آموختن ندارد ننگ دُر برآرد ز آب و لعل از سنگ

ابوریحان بیرونی نیز در کتاب خود به نام “الجماهر فی معرفه الجواهر” به خواص لعل پرداخته و آن را سنگی مقاوم در برابر آتش معرفی کرده.  این سنگ در برابر آتش به رنگ سفید درآمده و بعد از سرد شدن دوباره به رنگ طبیعی خود برمی گردد. شاعر معروف ایرانی، حافظ،  نیز بارها در اشعار خود به طراوت و زیبایی این سنگ پرداخته هست.  به قول حافظ:

جای آن هستکه خون موج زند در دل لعل

زین تغابن که خزف می‌شکند بازارش

این شعر بیانگر کیفیت لعل هست و یاد آور این باوره که اگر این گوهر را برای مدت طولانی بر روی خون جگر قرار دهند، رنگ آن بهتر شده و همچنین باطراوت می گردد.

جهت دیدن کار های رومیزی و سنگ های تک به پیج اینستاگرام ما به ادرس instagram.com/labkhandedaroon سر بزنید و یا labkhandedaroon رو در اینستاگرام سرچ کنید و دایرکت پیام بدید ❤️.

نوشته های مشابه

4.1 7 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
0
نظرات شما رو دوست داریم، لطفا نظر دهیدx