خواص سنگ هاسنگ هامطالب اخیر

سنگ لعل و هر آنچه نیاز است در مورد آن بدانید (خواص ، تاریخچه و نحوه تشخیص سنگ اصل لعل) 😍

خب بریم با مقاله ای دیگه با سنگ لعل، سعی کردیم برای شما عزیزان اطلاعات کاملی درباره سنگ لعل جمع آوری کنیم از جمله تاریخچه، خواص و فواید سنگ لعل، معادن، مشخصات ، روش تشخیص لعل اصل و … و در اختیارتون قرار بدیم. همچنین میتونین در مقاله خواص سنگ ها و سنگ ماه تولد اطلاعات کاملی درباره خواص و فواید سنگ های دیگه هم مطالعه کنید و لذت ببرید ❤️.

تاریخچه سنگ لعل

لعل یا اسم دیگه اون اسپینل احتمالا از زبان ایتالیایی گرفته شده که معنی آن اتصال و یا به معنی خار- تیغ هست و در زبان های لاتین و یونان به ترتیب به معنی نقطه و جرقه می باشد، اما اسم این سنگ در ایران لعل است که بخاطر رنگ قرمز اون با سنگ های دیگه ای مثل گارنت و یاقوت سرخ اشتباه گرفته می شد. اسم اسپینل (spinelle) برای اولین بار توسط اکادمی علوم فرانسه در سال 1762 پذیرفته شد.

در 150 سال قبل بعد از اینکه تفاوت بین لعل و سنگ یاقوت سرخ تشخیص داده شد تقاضای خرید برای سنگ لعل بسیار کم شد و  بیشتر برای موارد کلکسیونی از آن استفاده می شد و همین باعث شد معادن یاقوت سرخ کمتر بشه و قیمت یاقوت سرخ افزایش پیدا کنه.

سنگ لعل در کتاب های جواهر شناسی گذشته با نام البنفش یا البلخش آمده. به طور عمده لعل به رنگ قرمز دیده میشه ولی با رنگ های سبز، زرد و ارغوانی نیز دیده شده است. لعل سرخ درخشندگی بیشتری از یاقوت داره و شفاف و آبدار هست. سنگ لعل سختی کمتری نسبت به یاقوت دارد.

سنگ گارنت قرمز به ویژه پیروپ ها به لعل خیلی شباهت دارد اما سختی آن ها کمتر است. به گفته ابوریحان بیرونی: یکی از حکاکان به ایشان گفته است که لعل در آتش مقاومت دارد و در صورتی که آن را در بوته بگذارید و کم کم حرارت دهید و به تدریج آن را سرد کنید رنگش تغییر نمی کند و بر زیبایی آن افزوده می شود. در برابر حرارت و اسیدها بسیار مقاوم بوده و دمای ذوب آن بسیار بالا است.

عمده ترین منابع این سنگ در کشور های افغانستان، پاکستان، سریلانکا، برزیل، استرالیا و ترکیه است.

 

سنگ لعل چیست و چطور تشکیل میشه

سنگ لعل چیست؟ - لبخند درون

سختی سنگ لعل 7.5 الی 8 در مقیاس موس هست و تشکیل شده از فرمول شیمیایی MgAl2O4 است. این سنگ رو میتونید با شکل های ایزومتریک، کریستال های مکعبی، دو قلو، هشت سطحی و دوازده سطحی پیدا کرد.

در سه حالت زمین شناسی سنگ  لعل رو میتونین پیدا کنید:

1- سنگ ریزه هایی که توسط آب ساییده شده و در ته نشین های رسوبی پیدا می شود.

2- در سنگ های آزرین دانه هایی که بدون شکل هستن.

3- و دیگری در سنگ های اهکی و آهک دولومیتی که در نزدیکی و مجاورت دگرگونی ها هستند بصورت بلور پیدا می شوند.

خواص و فواید سنگ لعل

بروی چاکرا های سوم ( خورشیدی) و تاج  تاثیر گذاری داره و باعث تنظیم و پاکسازی این چاکراها می شود. البته روی تمام چاکرا هم تاثیر گذاری داره و باعث میشه انرژی تازه رو وارد قسمت هایی بکنه که بیشتر نیاز دارند. سنگ لعل دارای طبعی گرم و خشک هست. مفید برای درمان بیماری های خونی و تنظیم فشار خون است. سنگ لعل موجب ارام کردن هیجانات و التهابات می شه و سیستم های عصبی را تقویت می کند.

ترس، غم، غصه و خواب های پریشان را دور می کنه. پدید اورنده عشق و شور به زندگی است. گردنبند اون برای کودکان خوب است چون بدخوئی و کابوس های شبانه را از اونها دور می کند.

 

روش تشخیص لعل مصنوعی

روش تضخیص لعل مصنوعی - لبخند درون

یکی از راه هایی که میتونید تشخیص بدید لعل اصل هست پدیده فلورسانس هست. لعل طبیعی زیر نور ماورا بنفش با طول موج بالا از خودش پدیده فلورسانس قوی نشون میده و  زیر نور ماورا بنفش با طول موج کوتاه پدیده فلورسانس ضعیف نشون میده در حالی که سنگ لعل مصنوعی در هر دو حالت پدیده فلورسانس قوی از خودش نشون میده که اصولا رنگ های سبز گچی، آبی روشن و قرمز دارن.

از روش های دیگه تشخیص میکروسکوپ هست. در زیر میکروسکوپ لعل مصنوعی  دارای ذوب فلاکس و یا حباب هایی به صورت الگو و منحنی به خاطر طریقه ساخت و رشدشون دیده میشه.

اهنربا یکی دیگه از روش های تشخیص هست، لعل طبیعی مقداری عنصر آهن درون خود داره و این باعث میشه به اهنربا مقدار کمی واکنش نشون بده اما در نوع مصنوعی اون هیچ عنصر آهنی وجود نداره.

از ضریب و شکست نور هم میتونین تشخیص بدید که این سنگ اصل هست یا نه، ضریب شکست لعل قرمز طبیعی 1.72 تا 1.74 هست، اگر عنصر روی در این سنگ زیاد باشه ضریب شکست آن به 1.805 هم میرسه.

وزن مخصوص این سنگ هم 3.58 تا 3.61 است که بخاطر روی ممکنه تا 4.40 هم افزایش پیدا کنه. اما نوع مصنوعی اون وزن مخصوصی بین 3.63 تا 3.64 هست.

قیمت این سنگ هم یکی از راه های هست که میشه فهمید اصل یا تقلبی است. قیمت نوع تقلبی آن ممکن هست قیراطی بین 1 الی 2 دلار باشه که قیمت ارزون تری نسبت به نوع اصل اون داره.

معادن سنگ لعل

از معادن بزرگ سنگ لعل به امریکا، استرالیا، هند، و چین میشه اشاره کرد. بزرگترین لعل پیدا شده جهان در کشور نروژ بوده که وزن آن 35000 کیلوگرم و ارتفاعش 2.3 متر است. داخل کشور ما هم ایران منابع ارزش مندی از این سنگ وجود داره که از گونه آلماندین، گروسولار، آنداریت و اسپسارتین است.

منابع ایران در مناطق آذربایجان، خراسان، کوه گبری در رفسنجان، بابانظر تکاب، همدان، باغ برج در کرمان و … قرار داره. از این منابعی که در ایران وجود داره اگر اصولی و به درستی بهره ورداری بشه اشتغال زای و سود آوری خوبی برای کشور بهمراه داره.

مشهور ترین سنگ های لعل در جهان

لعل سامریان - لبخند درون

1- لعل سامریان که دارای قطری 5.5 سانتی متر و وزنی 500 قیراط است در موزه جواهرات ملی  ایران نگهداری می شود که بزرگ ترین لعل اسپینل در جهان است. این سنگ لعل دارای سوراخی داخل خود هست و بیان شده از یکی پادشاهان حبشه بوده.

تاج کاترین کبیر- لبخند درون

2- لعل دیگری که  بسیار معروف است تاج کاترین کبیر  بوده که دارای وزنی 398.07 قیراط است و جزء جواهرات سلطنتی روسیه می باشد.

یاقوت شاهزاده سیاه -لبخند درون

3- لعل شاهزاده سیاه یا لعل پرنس سیاه که در سال 1367 میلادی توسط پادشاه اسپانیا به ادوارد شاهزاده ولز داده شده دارای وزنی 170 قیراط از دیگر لعل های معروف جهان است. گفته شده که این سنگ در کلاه هنری پنجم پادشاه انگلستان قرار گرفته و جان او را در برابر ضربه تبر دوک فرانسوی نجلت داده است.

یاقوت تیمور - لبخند درون

4- یاقوت تیمور که دارای وزن 361 قیراط است تا مدت ها تصور میشد که یاقوت است اما بعد ها مشخص شد که سنگ لعل بوده. بروی این سنگ نام 6 پادشاه قبلی و تاریخشان حکاکی شده و هدیه شاه عباس ایران به جهانگیرشاه بوده است. الان این سنگ به صورت گردنبند در موزه جواهرات سلطنتی بریتانیا نگه داری می شود.

گرون ترین لعل- لبخند درون

5-بریم سراغ یکی از گرون ترین لعل های فروخته شده. دلیل خاص بودن این سنگ حکاکی نام شاه جهان تا پادشاهان دیگه بروی این سنگ است. سنگ هایی که بروی آن کار شده لعل بدخشان است که دارای وزن 1131.59 قیراط است و به قیمت بیشتر از 4.5 میلیون دلار فروخته شده.

لعل جهانگیر شاه- لبخند درون

6- لعل جهانگیر شاه هم یکی دیگه از لعل های معروف در جهان است که دارای وزن 270 قیراط بوده و نام جهانگیر شاه بروی آن حکاکی شده است و قدمت آن به حدود 350 سال پیش بر میگردد.

قیمت سنگ لعل در بازار

قیمت این سنگ به دلیل کم بودن منابعش به مرور زمان در حال افزایش است و سنگ هایی که یافت میشود اکثرن ابعاد کوچیکی داره و لعل هایی با ابعاد بزرگ تر دارای قیمتی بیشتری هستند. لعل بدخشان نیز از قیمت بیشتری برخوردار است . عواملی که باعث افزایش قیمت گذاری لعل می شوند از جمله رنگ خاص، شفافیت و سایز سنگ هست. سنگ های لعل با کیفیت از تانزانیا و برمه اگر زیر یک قیراط باشد قیمتی حدود 200 تا 500 دلار دارند. هر قیراط از این سنگ ممکن است تا قیمت 10 هزار دلار هم معامله بشه.

جهت دیدن کار های رومیزی و سنگ های تک به پیج اینستاگرام ما به ادرس instagram.com/labkhandedaroon سر بزنید و یا labkhandedaroon رو در اینستاگرام سرچ کنید و دایرکت پیام بدید ❤️.

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
نظرات شما رو دوست داریم، لطفا نظر دهیدx
()
x