سنگهای قیمتی و خواص آنها

سنگ عقیق یمن و هر آنچه نیاز است در مورد آن بدانید (خرید، خواص ، تاریخچه و نحوه تشخیص سنگ اصل)

سنگ عقیق یمنی اصل را چگونه بشناسیم؟ عقیق یمنی اصل چه رنگی است؟ روش شارژ انگشتر عقیق یمنی چگونه است؟ خواص انگشتر با سنگ عقیق یمنی قهوه ای یا عقیق سرخ یمنی اصل چیست ؟ این ها نمونه ای از سوالاتی هستند که ممکن است در ذهن شما باشد و ما در این مقاله سعی کرده ایم به این سوالات پاسخ دهیم و اطلاعات کاملی درباره عقیق یمن از جمله معرفی کامل ، خواص و فواید ، طریقه نگهداری از انگشتر عقیق یمن، روش شناسایی اصل بودن این سنگ و بهسازی آن و … را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم تا بتوانید در انتخاب خود خیلی دقیق تر و راحت تر تصمیم گیری کنید. پس تا آخر این مقاله با ما باشید .

آشنایی با انواع سنگ عقیق

عقیق که یکی از مرغوب ترین و خاص ترین سنگ های قیمتی به شمار می رود، شامل انواع مختلفی است که در زیر به انواع آن اشاره کرده ایم:

● عقیق سلیمانی
● عقیق یمنی
●  عقیق شجر
● عقیق دلربا
● عقیق سرخ
● عقیق سیاه
● عقیق رُطَبی
● عقیق چشم بلبلی

سنگ عقیق یمن

یکی از مرغوب ترین و با کیفیت ترین انواع عقیق ، عقیق یمن است که منبع آن کشور یمن بوده و دارای قیمتی بالاتر نسبت به بقیه عقیق ها می باشد.

عقیق های دیگری هم وجود دارند مثل عقیق خراسان، برزیلی و … که آن ها هم بی ارزش نیستند و جایگاه خاص خودشان را دارند. با اینکه تمامی سنگهای عقیق دارای خواص یکسانی هستند، اما عقیق یمن به دلیل مرغوبیت بیشتر تاثیر گذاری بیشتری دارد، چرا که هرقدر سنگ مرغوب تر باشد فرکانس و انرژی بیشتری از خودش ساطع میکند.

هر چند بطور کل عقیق یمنی از محبوبیت زیادی در بقیه کشور ها هم برخوردار هست . اما بیشترین استفاده از عقیق یمن در کشور خودمان ایران است که برای ساخت انگشتر و زیورآلات استفاده می شود و دلیل آن هم به خاطر وجود احادیث و روایت های زیادی است که برای ثواب و منزلت این سنگ ذکر شده است.
در ادامه اطلاعات کاملی در مورد این سنگ ارزشمند به شما ارائه میکنیم.

مشخصات و ویژگی های ظاهری سنگ عقیق یمنی

سنگ عقیق یمن که از محبوب ترین سنگ های قیمتی به شمار می آید؛ دارای ویژگی های ظاهری خاصی بوده که نظیر آن را در هیچ یک از انواع دیگر سنگ نمیتوان دید که در ادامه به ویژگی های ظاهری این سنگ اشاره خواهیم کرد:

عقیق یمن دارای رنگ های متنوعی مثل قهوه ای ، پرتقالی ، کبود، یاسی و مشکی بوده و تمامی این رنگ ها جذابیت خاصی را به این سنگ بخشیده اند. اما یکی از معروف ترین رنگ های سنگ عقیق یمنی، رنگ سرخ است که اکثر مردم این سنگ را به همین رنگ میشناسند و این سنگ را به نام های یمن، یمنی، یمانی و … هم بیان می کنند. همچنین این سنگ، دارای رگه های شفاف و نیمه شفاف بوده و از این حیث با انواع دیگر عقیق، تفاوت دارد. البته از وجود رگه های رنگی مات و تیره در این سنگ هم می توان خبر داد.

سختی این سنگ 6.5 الی 7 در مقیاس موس است .عقیق از خانواده کوارتز بوده، وزن مخصوص آن 2.6 است که از طریق ابزار خاص تشخیص وزن مخصوص میتوانید اصل بودن سنگ را متوجه شوید.

تاریخچه سنگ عقیق یمنی

سنگ عقیق یمن با نام های دیگری مثل آگات هم مورد خطاب قرار گرفته و نام آن برگرفته از یک رودخانه واقع در سیسیل می باشد؛ برای نخستین بار و در قرن سوم و چهارم پیش از میلاد، یک فیلسوف یونانی، این سنگ را در اطراف رودخانه سیسیل پیدا کرد.

یونانیان در همان زمان، این سنگ را به عنوان «سنگ اچاتس» می شناختند که امروزه نام آن نزد مردم یونان به «دیری ول» تغییر یافته است.

سنگ عقیق چگونه تشکیل می شود؟

در جواب به این پرسش باید بگوییم در سنگ های آتشفشانی، حفره هایی مشاهده می شوند که عقیق به شکل دانه ای در این حفره ها پیدا خواهد شد؛ به عبارت دیگر می توان گفت زمانی که مایعات سیلیسی به درون حفره های آتشفشانی نفوذ پیدا می کنند، عقیق تشکیل خواهد شد. ابتدا عقیق به صورت لایه پرایمری، نمود پیدا کرده و بعد از آن عقیق بلورین تشکیل می شود.

خواص سنگ عقیق یمنی

خواص عقیق یمن-لبخند درون

همانطور که گفته شد سنگ عقیق یمن در رنگ های گوناگون اعم از رنگ قرمز یا سرخ و رنگ قهوه ای موجود بوده و واقعاٌ این سنگ، زیبایی خاصی را به تصویر می کشد، عقیق یمن سرخ بروی چاکرای دوم (جنسی) و سوم (خورشیدی) و عقیق یمن کبود بروی چاکرا پنجم ( گلو)  تاثیر گذار هست و باعث تنظیم و پاکسازی این چاکرا ها میشود.

یکی از ویژگی های اصلی عقیق که از دیرباز به آن معروف بوده افزایش رزق و روزی و حفظ از مصیبت و بلایا می باشد. برای دفع چشم زخم و فقر مناسب است. باعث از بین بردن ترس و افزایش شجاعت می شود. عقیق یمن خوش شانسی و خوش اقبالی به ارمغان می آورد. در ادامه به بررسی خواص این سنگ خواهیم پرداخت:

خواص سنگ عقیق یمنی سرخ یا قرمز

● این سنگ، ناراحتی ها و بیماری های گوارشی را به خوبی درمان خواهد کرد.
● برای رفع کوفتگی چشم، موثر واقع خواهد شد.
● درد مفاصل مثل کمر درد، پا درد و استخوان درد را درمان می سازد.
● جلوی خونریزی های شدید را می گیرد.
● انرژی خوب این سنگ باعث افزایش حس شادی در افراد خواهد شد.

خواص سنگ عقیق یمنی قهوه ای

● این سنگ در افزایش حس اعتماد به نفس، موثر خواهد بود.
● برای کلیه و کبد، مفید واقع شده و سلامت آنها را افزایش می دهد.
● برای باز شدن گرفتگی های عضلانی هم موثر واقع خواهد شد.
● چشم زخم را هم دفع می سازد.

خواص سنگ عقیق یمنی به عنوان سنگ ماه تولد

سنگ عقیق یمن برای تمام ماه های تولد شمسی خوب است و همه میتوانند از آن استفاده کنند اما بیشترین تاثیر گذاری را برای متولدین شهریور، دی، بهمن، مهر و مرداد دارد که به عنوان سنگ تولد این ماه ها، خواص خوبی را برای آنها دارد و متولدین این ماه ها می توانند از خواص و فواید عالی این سنگ بهره ببرند.

برای مثال یکی از خواص عالی این سنگ انرژی زیادی است که برای متولدین این ماه ها به ارمغان آورده و خوش شانسی و خوش اقبالی را هم برای آنها در پی خواهد داشت.

خواص انگشتر عقیق یمنی در روایات و احادیث

از جمله روایات به روایت حضرت محمد (ص) درباره این سنگ میپردازیم که فرموده اند در شب معراج بین دو کوه عقیق خداوند با پیامبر سخن گفتند.

در روایتی دیگر بیان شده کسی که انگشتر عقیق در دست دارد و دوست دار حضرت علی می باشد به جهنم وارد نشود و گفته شده خداوند دوست دارد دستانی که برای دعا رو به آسمان بلند میشود با انگشتر عقیق باشد. همچنین راجب به نماز خواندن هنگام در دست داشتن این انگشتر بیان شده که ثواب دو رکعتش برابر با هزار رکعت نماز بدون این انگشتر می باشد.

امام موسی کاظم در ورایتی فرموده اند: که خداوند، موسى بن عمران را آفرید و در طور سینا با او سخن گفت، بر زمین نظرى افکند و از نور روى خود عقیق را آفرید، سپس در آن زمان فرمود: بحقّ خودم بر خود لازم کردم که کسى را که (انگشتر) عقیق دست داشته باشد، به آتش جهنم عذاب نکنم به شرط این که علی را دوس داشته باشد.

روایتی معروف از امام صادق که فرموده اند : دوست دارم هر مومنی پنج انگشتر در دست داشته باشد، عقیق بابت دفع و دوری از فقر، فیروزه بابت گشایش در امور، یاقوت برای دفع پریشانی، حدید بابت پیروزی بر دشمنان، درنجف برای آسان شدن امور.

حدیث دیگری از امام علی وجود دارد که میفرماید : این گوهر فقر و تنگدستی را برطرف می‌کند و در دست کردن آن، نفاق را از بین می‌برد.

احادیث زیادی درباره سنگ ها وجود دارد که پیشنهاد میکنیم به مقاله حدیث درباره انگشتر و سنگ ها مراجعه کنید و راجع به این احادیث مطالب بیشتری را مطالعه بفرمایید .

برای تاثیر گذاری سنگ ها و بهره گیری از خواص آنها بهتر هست سنگ با بدن مستقیم تماس پیدا کند حالا چه بصورت گردنبند یا چه بصورت انگشتر. البته باید به یک نکته توجه کرد که به طور کلی تمامی سنگ ها معجزه نمی کنند فقط مکمل و کمک کننده هستند تا انسان ها بتوانند چه در مسیر معنوی و چه در مسیر درمانی از آن ها استفاده کنند و مسیر را برای خودشان هموار تر نمایند.


پیشنهاد مطالعه بیشتر : خواص سنگ لابرادوریت 


 

عقیق یمنی اصل را چگونه بشناسیم و تشخیص دهیم ؟

طریقه تشخیص عقیق یمنی از خراسانی- لبخند درون

زمانی که برای خرید سنگ های قیمتی اقدام می کنید همیشه ممکن است این سوال در ذهن شما باشد که چطور میتوان سنگ اصل را تشخیص داد ، ما در اینجا سعی کرده ایم راه های تشخیص عقیق یمن اصل را برای شما جمع آوری کنیم و به این سوال شما پاسخ دهیم.

تشخیص اصل بودن سنگ یمن به تجربه کافی، چشمی تیز بین و میکروسکوپ نیازمند است، از راه هایی مثل کشیدن سنگ روی شیشه و خش افتادن روی شیشه، نسوختن سنگ در صورت حرارت دیدن و کشیدن شیء تیز روی سنگ بدون خراش برداشتن و آسیب دیدن سنگ میتوانید استفاده کنید و از اصل بودن سنگ تا حدودی مطمئن شوید.

سنگ عقیق یمن اصولا رنگ یکنواختی دارد و گاهی دارای ترکیب رنگی است. به دلیل ساختار نرم و ریز این سنگ با چشم انسان یکدست بنظر میرسد . قرار دادن سنگ زیر نور خورشید از راه های دیگری است که برای تشخیص به شما کمک میکند، داخل سنگ حالت روغنی مانند دارد. داخل بعضی از سنگ های عقیق یمن دارای رگه هایی است که زیر نور خورشید میتوانید مشاهده کنید که در صورت حرارت ندیدن سنگ میتواند با ارزش باشد. یکی دیگر از راه های تشخیص اصل بودن این سنگ این است که با سنگ یشم روی این سنگ خط بکشید و نباید برای سنگ عقیق اتفاقی بیفتد و خش شود. همچنین به رنگ های عقیق هم توجه زیادی کنید چون به عنوان مثال عقیق یمن سبز وجود ندارد و فقط رنگ هایی از این سنگ موجود هست که در مطالب بالای مقاله برای شما گفته شده است.

طریقه تشخیص عقیق یمنی از خراسانی

عقیق خراسانی هم دارای ارزش بالایی است اما بعضی از انواع آن به شدت به عقیق یمن شبیه است ، و این مساله باعث شده تشخیص این دو نوع سنگ از یکدیگر کار هر کسی نباشد ، بنابراین بهترین کار برای مشخص شدن آن این است که سنگ را به ازمایشگاه ببرید و یا به یک کارشناس نشان دهید. البته با این حال باز هم راه هایی برای تشخیص وجود دارد که ما در اینجا برای شما عزیزان آورده ایم .

یکی از راه های تشخیص این است که سنگ را زیر نور خورشید بگیرید و شکل هایی مانند لونه زنبور ، طرح لاک لاکپشت یا حباب دیده بشود، احتمال عقیق یمن بودن آن بیشتر است. البته اگر چنین طرح هایی را مشاهده کردید باز هم با قطعیت نمیشود گفت عقیق یمن است، چون ممکن است بعضی از سنگ های عقیق خراسان هم این ویژگی ها را داشته باشند و حتی گاهی اوقات عقیق یمنی باشد که این ویژگی ها را نداشته باشد.

تفاوت-تراش-یمنی-و-تراش-دامله-خراسانی-سنگ-عقیق

و راه دوم تراش سنگ هست. تراش عقیق خراسان برجستگی گنبدی شکل دارد که به آن تراش دامله می گویند اما عقیق یمن دیواره ای به دور خود دارد و سطح نگین طرح گنبدی خیلی کمی دارد. البته از طریق این روش هم باز از روی قطعیت نمی توان تشخیص داد. پس بهترین کار این است که برای خرید سنگ عقیق یمنی اصل با کارشناس این کار مشورت کنید .

برای مشاهده یا خرید انواع سنگ های عقیق یمنی اصل میتوانید بر روی لینک خرید سنگ عقیق یمنی کلیک کنید و یا محصولات پایین را مشاهده بفرمایید .

تشخیص عقیق رنگ شده یا بهسازی شده

یکی از روش هایی که بتوانیم تشخیص بدهیم سنگ عقیق یمن بهسازی شده است ،بو کردن آن است. هرچقدر هم سنگ ها را بعد بهسازی شسته باشند باز هم بوی مواد شیمیایی و اسید هایی که استفاده شده مشخص هست، میتوانید کیسه ای که فروشنده ، سنگ های یمن را در آن نگهداری میکند بو کنید ،اگر بویی احساس نکردید به احتمال بسیار زیاد سنگ ها بهسازی نشده اند.

روش دیگر چرب نبودن سنگ است. بعد از بهسازی سنگ ترک هایی روی سنگ ممکن است به وجود آید که بعضی از فروشندگان برای بهبود ترک ها و جلای سنگ آن را چرب میکنند ، پس چرب بودن سنگ یکی دیگر از روش های تشخیص سنگ بهسازی شده است.

روش سومی که میتوانید تشخیص دهید حاشیه نگین های عقیق یمنی بهسازی شده بعد از مدت زمانی رنگ خودشان را از دست میدهند و کمرنگ میشوند.

البته این نکته هم باید در نظر داشته باشید که سالیان سال است که برای افزایش هر چه بیشتر زیبایی ظاهری و رنگ سنگها، این بهسازی بر روی سنگ ها انجام میشده . بنابراین فرایند بهسازی بر روی 90 درصد سنگ های عقیق یمنی که استخراج میشوند انجام میشود و این مورد که گاهی گفته میشود سنگ عقیقی که خریداری میکنید قدیمی است و ارزش آن به خاطر اینکه بهسازی نشده بیشتر است اشتباه است، چون از قدیم هم بهسازی سنگ عقیق یمن انجام می شده و یک عرف سنتی در بین آنها می باشد.

قیمت سنگ عقیق یمنی اصل

لازم است بگوییم از بین انواع عقیق یمن، عقیق کبود یمنی با قیمت بیشتری همراه بوده و به طور کلی هر چقدر که رنگ سنگ تیره تر باشد؛ ارزش قیمتی آن هم بالاتر خواهد بود.

دلیل ارزش عقیق یمنی

در این بخش می خواهیم به بررسی موضوعی در خصوص دلیل ارزش عقیق یمنی بپردازیم که در این باره می توان گفت به دلیل اینکه از این سنگ در احادیث اسلامی به وفور نام برده شده و خواص معنوی زیادی را به همراه دارد، با این درجه از ارزش روبرو شده است.

دوم اینکه سنگ عقیق یمن یکی از کمیاب ترین سنگ های قیمتی است و به طور کلی سنگ هایی که کمیاب باشند، بی شک ارزش بیشتری دارند.

روش شارژ انگشتر عقیق یمنی و نگهداری آن چگونه است؟

سنگ عقیق یمن دارای سختی بالایی است، همچنین نسبت به بقیه سنگ ها ، نسبت به مواد شوینده و اسید ها مقاوم تر است ، اما باز هم باید مواظب این سنگ باشید تا به مرور زمان آسیب نبیند. از کار هایی که هم برای افزایش طول عمر سنگ و هم برای پاکسازی آن میتوانید استفاده کنید ، این است که هفته ای یکبار سنگ را با آب جاری بشورید و در مقابل نور خورشید قرارش دهید. برای پاکسازی سنگ اگر آبی که سنگ را درون آن قرار میدهید آب زلال و پاکی باشد مانند رودخانه یا جوی آب جاری بسیار بهتر هست و سعی کنید حداقل مدت زمانی که سنگ را درون آب جاری قرار میدهید دو ساعت باشد و بعد از آن به مدت 3 دقیقه زیر نور خورشید قرار بدهید. راه ها و روش های متفاوتی برای شارژ و پاکسازی سنگ ها وجود دارد که نیاز هست حتما از آن ها اطلاع داشته باشید. در مقاله روش های مختلف پاکسازی و شارژ سنگ ها طریقه پاکسازی تمامی سنگ ها را آموزش داده ایم تا بتوانید به بهترین شکل ممکن از سنگ های قیمتی خود نگهداری کنید.

پاسخ به برخی از سوالات مهم راجع به سنگ عقیق

سوالات متداول راجع به عقیق یمن شامل این موارد می شود که به ترتیب به هر یک پاسخ داده ایم:
1. عقیق یمنی اصل چه رنگی است؟

به طور کلی رنگ این سنگ، روشن بوده و رگه های موجود در آن هم به وضوح مشاهده می شوند.

2. آیا آزمایش نسوختن مو یا نخ برای تشخیص سنگ عقیق یمنی اصل صحت دارد؟

خیر اگرچه در بعضی از منابع به این سوال، پاسخ مثبت داده شده؛ اما اصلاً چنین موضوعی صحت نداشته و از پایه نادرست است.

3. آیا عقیق های یمنی اصل رنگ میشوند یا بدون بهسازی حرارتی هستند؟

در پاسخ به این سوال باید گفت خیر این سنگ ها بدون بهسازی نبوده و در کوره های ذغالی حرارت می بینند، همینطور این سنگ ها رنگ هم می شوند که این کار به منظور افزایش ارزش عقیق یمنی صورت می گیرد.

4. آیا راهی برای تشخیص اینکه عقیق یمنی حرارت دیده یا رنگ شده است وجود دارد؟

بله با قرار دادن عقیق زیر میکروسکوپ و مشاهده دانه های اکسید شده با حالت ابری خواهید فهمید که این سنگ، حرارت دیده است، یا اگر این سنگ را مقابل نور قرار دهید و ببینید که حاشیه سنگ، نسبت به قسمت وسط آن دارای رنگ بیشتری است، یعنی رنگ شده است.

5. آیا فقط عقیق های یمنی اصل نشانه های طرح لانه زنبوری درون خود دارند؟

پاسخ این سوال منفی است، به این دلیل که انواع دیگر عقیق مثل عقیق خراسان هم ممکن است این طرح را داشته باشند.

6. آیا فقط عقیق یمن ثواب دارد؟

خیر عقیق های دیگری مثل عقیق رومی هم از ثواب بالایی برخوردار می باشند.

جهت دیدن کار های رومیزی و سنگ های تک به پیج اینستاگرام ما به ادرس instagram.com/labkhandedaroon سر بزنید و یا labkhandedaroon رو در اینستاگرام سرچ کنید و دایرکت پیام بدید ❤️.

نوشته های مشابه

3.8 8 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

4 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
4
0
نظرات شما رو دوست داریم، لطفا نظر دهیدx