خواص سنگ ها

سنگ عقیق یمن و هر آنچه نیاز است در مورد آن بدانید (خرید، خواص ، تاریخچه و نحوه تشخیص سنگ اصل) 😍

سنگ عقیق یمن اصل چه رنگ هایی دارد ؟ سنگ عقیق یمن چیست ؟ چه تفاوتی بین عقیق یمن سرخ کبود و بقیه رنگ ها است؟ در این مقاله سعی کرده ایم اطلاعات کاملی درباره عقیق یمن از جمله معرفی کامل ، خواص و فواید و طریقه نگهداری از انگشتر عقیق یمن، روش شناسایی اصل بودن و بهسازی شدن و … در اختیار شما عزیزان قرار بدیم تا بتونید در انتخاب خود خیلی دقیق تر و راحت تر تصمیم گیری کنید. همچنین کلی اطلاعات رایگان درباره سنگ های دیگر هم براتون در مقاله خواص سنگ ها گذاشته شده که میتونید مطالعه و لذت ببرید. تا اخر مقاله با ما باشین .

سنگ عقیق یمن

یکی از مرغوب ترین و با کیفیت ترین عقیق ها عقیق یمن است که منبع آن کشور یمن بوده و این سنگ دارای قیمتی بالاتر نسبت به بقیه عقیق ها است.

یکی از معروف ترین رنگ های سنگ عقیق یمنی سرخ هست که اکثر مردم این سنگ رو به همین رنگ میشناسند. عقیق یمن دارای رنگ های متنوع مثل کبود، یاسی، مشکی، قهوه ای و … بوده و این سنگ رو به نام های یمن، یمنی، یمانی و … بیان می کنند.

عقیق های دیگه ای هم وجود دارند مثل عقیق خراسان، برزیلی و … که اون ها هم بی ارزش نیستن و جایگاه خاص خودشون رو دارند. تمام عقیق ها خواصشون یکسان هست اما عقیق یمن به دلیل مرغوبیت بیشتر تاثیر کذاری بیشتری داره، چون هرچی سنگ مرغوب تر باشه فرکانس و انرژی بیشتری از خودش ساطع میکنه.

از ویژگی های سنگ عقیق به سختی 6.5-7 در مقیاس موس میتوان اشاره کرد و هم نوع شفاف آن و هم مات آن وجود دارد. همچنین در مقاله خواص سنگ ها میتونید کلی اطلاعات عالی درباره خواص سنگ های دیگر هم مطالعه کنید 😉.

بیشترین استفاده از عقیق یمن در کشور خودمون ایران برای ساخت انگشتر و زیورآلات استفاده میشه و دلیل اون هم بخاطر وجود احادیث و روایت های زیادی هست که اومده برای ثواب  و منزلت این سنگ اما بطور کل عقیق یمنی از محبوبیت زیادی در بقیه کشور ها هم برخوردار هست .

مشخصات عقیق یمن

سختی  این سنگ 6.5 الی 7 در مقیاس موس هست که دارای رنگ های متنوعی هست. از جمله رنگ های عقیق یمن اصل به رنگ قرمز که محبوب و معروف ترین نوع آن هست، قهوای، زرد، جگری، کبود، سیاه، عسلی،  سوسنی، پرتقالی و قرمز مایل به قهوه ای میتوان اشاره کرد. عقیق از خانواده کوارتز هست و شفافیت این سنگ از کم تا زیاد متغییر هست، هم نوع مات اون رو میتونین پیدا کنین هم شفاف. وزن مخصوص عقیق یمن 2.6 هست که از طریق ابزار خاص تشخیص وزن مخصوص میتونین اصل بودن سنگ رو متوجه بشین.

خواص و فواید عقیق یمن

خواص عقیق یمن-لبخند درون

عقیق یمن سرخ بروی چاکرای دوم (جنسی) و سوم (خورشیدی) و عقیق یمن کبود بروی چاکرا پنجم ( گلو)  تاثیر گذار هست و باعث تنظیم و پاکسازی این چاکرا ها میشود.

یکی از ویژگی های اصلی عقیق که از دیرباز به آن معروف بوده افزایش رزق و روزی و حفظ از مصیبت و بلایا می باشد. برای دفع چشم زخم و فقر مناسب است. باعث از بین بردن ترس و افزایش شجاعت می شود. عقیق یمن خوش شانسی و خوش اقبالی به ارمغان می آورد.

برای رفع درد های استخوانی، کمر درد و بیماری های گوارشی مفید است. موجب جلوگیری از خونریزی شدید برای بانوان می شود. باعث پاک شدن غم از روح و شادی آور می باشد.

برای خستگی چشم ها می توان این سنگ را به مدت 10 الی 20 دقیقه بروی چشم ها قرار دهید.  سنگی پر انرژی و ارتعشاتی شفا بخش دارد. روایات فراوانی درباره این سنگ وجود دارد که ارزش و خواص این سنگ را بیان کرده اند.

و باید به یک نکته توجه کرد که تمامی سنگ ها معجزه نمی کنن فقط مکمل و کمک کننده هستن برای انسان ها تا بتونن چه در مسیر معنوی و چه در مسیر درمانی از اون ها استفاده کنن و مسیر رو برای خودشون هموار تر کنن.

برای تاثیر گذاری سنگ بیان شده که بهتره سنگ با بدن مستقیم تماس پیدا کنه حالا چه بصورت گردنبند و چه بصورت انگشتر.

احادیث و روایات بیان شده درباره سنگ عقیق

از جمله روایات به روایت حضرت محمد (ص) درباره این سنگ میپردازیم که فرموده اند در شب معراج بین دو کوه عقیق خداوند با پیامبر سخن گفتند.

در روایتی دیگه بیان شده کسی که انگشتر عقیق در دست دارد و دوست دار حضرت علی میباشد به جهنم وارد نشود و گفته شده خداوند دوست دارد دستانی که برای دعا رو به آسمان بلند میشود با انگشتر عقیق باشد. همچنین راجب به نماز خواندن هنگام در دست داشتن این انگشتر بیان شده که ثواب دو رکعتش برابر با هزار رکعت نماز بدون این انگشتر می باشد.

امام موسی کاظم در ورایتی فرموده اند: که خداوند، موسى بن عمران را آفرید و در طور سینا با او سخن گفت، بر زمین نظرى افکند و از نور روى خود عقیق را آفرید، سپس در آن زمان فرمود: بحقّ خودم بر خود لازم کردم که کسى را که (انگشتر) عقیق دست داشته باشد، به آتش جهنم عذاب نکنم به شرط این که علی را دوس داشته باشد.

روایتی معروف از امام صادق که فرموده اند : دوست دارم هر مومنی پنج انگشتر در دست داشته باشد، عقیق بابت دفع و دوری از فقر، فیروزه بابت گشایش در امور، یاقوت برای دفع پریشانی، حدید بابت پیروزی بر دشمنان، درنجف برای آسان شدن امور.

حدیث دیگه از امام علی وجود دارد که میفرماید : این گوهر فقر و تنگدستی را برطرف می‌کند و در دست کردن آن، نفاق را از بین می‌برد.

احادیث زیادی درباره سنگ ها وجود داره که میتونین رو این لینک حدیث درباره انگشتر و سنگ ها کلیک کنید و مطالعه کنین .

طریقه تشخیص عقیق یمن اصل

موقعی که میری خرید سنگ همیشه ممکنه برات سوال باشه که چطوری میشه سنگ اصل رو تشخیص داد ، ما در اینجا سعی کردیم راه های تشخیص عقیق یمن اصل رو براتون جمع آوری کنیم.

تشخیص اصل بودن سنگ یمن به تجربه کافی، چشمی تیز بین و میکروسکوپ نیازمنده، از راه هایی مثل کشیدن سنگ روی شیشه و خش افتادن روی شیشه، نسوختن سنگ در صورت حرارت دیدن و کشیدن شیء تیز روی سنگ بدون خراش برداشتن و اسیب دیدن سنگ میتونین استفاده کنین و از اصل بودن سنگ تا حدودی مطمئن بشید.

سنگ عقیق یمن اصولا رنگ یکنواختی داره و گاهی دارای ترکیب رنگی هست. به دلیل ساختار نرم  و ریز این سنگ با چشم انسان یکدست بنظر میرسه . قرار دادن سنگ زیر نور خورشید از راه های دیگه ای هست که کمک میکنه برای تشخیص، داخل سنگ حالت روغنی مانند داره. بعضی از سنگ های عقیق یمن دارای رگه هایی هست داخلش که زیر نور خورشید میتونید مشاهده کنید که در صورت حرارت ندیدن سنگ میتونه با ارزش باشه. یکی دیگه از راه های تشخیص اصل بودن این سنگ اینه که با سنگ یشم روی این سنگ خط بکشید و نباید برای سنگ عقیق اتفاقی بیفتد و خش شود. همچنین به رنگ های عقیق هم توجه زیادی کنین چون به عنوان مثال عقیق یمن سبز وجود نداره و فقط رنگ هایی از این سنگ موجود هست که در بالای مقاله برای شما گفته شده.

چگونه عقیق بهسازی شده را تشخیص بدیم؟

یکی از روش هایی که بتونیم تشخیص بدیم سنگ عقیق یمن بهسازی شده بو کردن آن است. هرچقدر هم سنگ هارو بعد بهسازی شسته باشند باز هم بوی مواد شیمیایی و اسید هایی که استفاده شده مشخص هست، کیسه ای که فروشنده سنگ های یمن را در اون نگهداری میکنه رو میتونید بو کنید اگر بویی احساس نکردید به احتمال بسیار زیاد سنگ ها بهسازی نشده اند.

روش دیگه چرب نبودن سنگ هست. بعد از بهسازی سنگ ترک هایی روی سنگ ممکن است به وجود بیاد که برای بهبود ترک ها و جلای سنگ اون رو چرب میکنند بعضی از فروشنده ها، اگر سنگ چرب بود یکی دیگه از روش های تشخیص بهسازی بودن سنگ هست.

البته این نکته هم باید در نظر داشت که خیلی سال گذشته این بهسازی سنگ ها انجام میشده برای زیبایی بیشتر ظاهر و رنگ سنگ و 90 درصد سنگ های عقیق یمنی که استخراج میشن فرایند بهسازی روشون انجام میشه و این مورد که سنگ عقیقی که خریداری میکنید گفته میشه قدیمی هست و ارزشش بیشتر هست چون بهسازی نشده اشتباه است چون از قدیم بهسازی سنگ عقیق یمن انجام می شده و یک عرف سنتی در بین آنها است.

روش سومی که میتونید تشخیص بدید حاشیه نگین های عقیق یمنی بهسازی شده بعد از مدت زمانی رنگ خودشون رو از دست میدن و کمرنگ میشن.

 

طریقه تشخیص عقیق یمنی از خراسانی

طریقه تشخیص عقیق یمنی از خراسانی- لبخند درون

عقیق خراسانی هم دارای ارزش بالایی هست اما بعضی از نوع های آن بشدت به عقیق یمن شبیه و کار هر کسی نیست تشخیص دادن این دو نوع سنگ و بهترین کار برای مشخص شدنش این هست که سنگ رو به ازمایشگاه ببرید و یا به یک کارشناس نشونش بدید.

اما باز هم راه هایی که وجود داره رو ما براتون اینجا میگیم . یکی از راه های تشخیص این هست که سنگ رو زیر نور خورشید بگیرید و شکل هایی مانند لونه زنبور ، طرح لاک لاکپشت یا حباب دیده بشه، اگر همچین طرح هایی رو مشاهده کردید باز هم با قطعیت نمیشه گفت اما احتمال عقییق یمن بودن آن بیشتر است اما باز هم ممکنه عقیق خراسان هم این ویژگی هارو داشته باشه یا عقیق یمن این ویژگی هارو نداشته باشه.

و راه دوم تراش سنگ هست که باز هم از روی قطعیت نمیشه تشخیص داد. تراش عقیق خراسان برجستگی گنبدی شکل داره که بهش تراش دامله میگن اما عقیق یمن دیواره دورش داره و سطح نگین طرح گنبدی خیلی کمی داره.

تفاوت-تراش-یمنی-و-تراش-دامله-خراسانی-سنگ-عقیق

عقیق یمنی سنگ چه ماه تولدی است؟

سنگ عقیق یمن برای تمام ماه های تولد شمسی خوب هست و میتونن از اون استفاده کنن اما بیشترین تاثیر گذاری رو برای متولدین شهریور، دی، بهمن، مهر و مرداد داره  که متولدین این ماه ها میتونن از خواص و فواید عالی این سنگ بهره ببرند.

 

طریقه شارژ و نگهداری عقیق یمن

سنگ عقیق یمن دارای سختی بالایی است همچنین نسبت به مواد شوینده و اسید ها مقاوم تر است نسبت به بقیه سنگ ها، اما باز هم باید مواظب این سنگ باشید تا به مرور زمان آسیب نبیند. از کار هایی که هم برای افزایش طول عمر سنگ میتونید استفاده کنید هم برای پاکسازی این هست که هفته ای یکبار سنگ رو با آب جاری بشورید و در مقابل نور خورشید قرارش دهید. برای پاکسازی سنگ اگر آبی که سنگ رو درون اون قرار میدید آب زلال و پاکی باشه مانند رودخونه یا جوی آب جاری بسیار بهتر هست و سعی کنید حداقل مدت زمانی که سنگ رو درون آب جاری قرار میدید دو ساعت باشه و بعد از اون به مدت 3 دقیقه زیر نور خورشید قرار بدید. راه ها و روش های متفاوتی برای شارژ و پاکسازی سنگ ها وجود داره که نیاز هست حتما از اون ها اطلاع داشته باشید. در اینجا لینک مقاله پاکسازی سنگ هارو برای شما عزیزان قرار دادیم که طریقه پاکسازی تمامی سنگ ها از جمله سنگ آمیتیست، سنگ شجر، سنگ لابرادوریت و… داخلش قرار داره تا بتونین از اونها استفاده کنید 😉.

جهت دیدن کار های رومیزی و سنگ های تک به پیج اینستاگرام ما به ادرس instagram.com/labkhandedaroon سر بزنید و یا labkhandedaroon رو در اینستاگرام سرچ کنید و دایرکت پیام بدید ❤️.

نوشته های مشابه

5 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
محمد
محمد
4 ماه ها قبل

خیلی قیمتی سنگای عقیق یمن تون مناسب هست نسبت به سایتای دیگه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
2
0
نظرات شما رو دوست داریم، لطفا نظر دهیدx
()
x